Jak se registrovat na DUMy.cz?

Je to snadné, na jakékoliv stránce portálu klikněte vpravo nahoře na tlačítko „Registrace“ a vyplňte požadované údaje. Zaškrtněte souhlas s pravidly portálu a stiskněte tlačítko registrovat.

Proč se mám registrovat?

Registrací získá uživatele mnoho výhod, možnost vkládat DUMy, hodnotiti a diskutovat o uveřejněných materiálech, bezplatné zajištění archivace a publikování dokumentů v souladu s projektem EU peníze školám, účast v soutěžích a jeho škola získá možnost bezplatné projektové podpory. Registrací se stáváte součástí komunity odborných pedagogických pracovníků.

Jak na přihlášení

Pokud jste již zaregistrovanými uživateli portálu DUMy.cz, vyplňte na jakékoliv stránce portálu www.DUMy.cz vpravo nahoře váš e-mail a heslo a klikněte na fialovou šipku.

Kdo stojí za projektem DUMy.cz?

Za projektem DUMy.cz je ITveSkole o.p.s. s výraznou podporou dalších partnerů, jejich seznam naleznete v sekci „Partneři“. Díky jejich podpoře je portál DUMy.cz dlouhodobě udržitelný projekt se zajištěným financováním provozu.

Jak je to s projektovou podporu?

Pro registrované uživatele portálu DUMy.cz nabízíme zdarma konzultace a poradenství v projektu EU peníze školám (EU PES). Projektová podpora je zajištěna po celou dobu trvání projektu. Bezplatně pomůžeme školám ve všech fázích projektu a to při tvorbě výstupů projektu, při jejich evidenci, archivaci i tvorbě monitorovacích zpráv.

Proč to vlastně děláte?

Tak nad touto otázkou jsme velmi dlouho přemýšleli a napadla nás banální odpověď: „Protože nás to baví“. Aktivity okolo ITveSkole o.p.s. se dlouhodobě točí okolo školství, denně řešíme otázky spojené s projektem EU peníze školám (EU PES) a na školeních jsme se setkávali s potřebou vyrobené DUMy někde snadno sdílet. Proto jsme zkusili uvést do života portál, jehož hlavním motivem je jednoduchost použití. Žádné velké restrikce, žádná sáhodlouhá pravidla. Chtěli jsme jít přímou cestou k cíli. Heslo při vývoji znělo: „Na tři kliknutí k cíli“. Tak posuďte, jestli se nám to povedlo.

Jak se zúčastnit diskuzí?

Velmi jednoduše, stačí se zaregistrovat nebo přihlásit a je to.

Co jsou digitální učební materiály – DUMy, DUMky?

Digitální učební materiály, jak název napovídá, jsou materiály v elektronické podobě, které jsou využitelné přímo ve výuce. Nejčastěji na DUMy.cz najdeme prezentace, pracovní listy a další elektronické materiály.

Jak mám vložit digitální učební materiál na portál DUMy.cz?

Digitální učební materiál můžete vložit pouze jako registrovaný a přihlášený uživatel kliknutím na zelené tlačítko „Přidej DUM“ vpravo nahoře. Poté vyplňte povinné a případně i volitelné údaje, připojte soubor ze svého počítače pomocí tlačítka „Vyber DUM“ a na závěr kliknutím na zelené tlačítko „Odešli DUM“ odešlete váš dum ke shválení.

Co se děje po vložení mého materiálu?

Materiál putuje k editorům, kteří zkontrolují jeho formální náležitosti a věcnou a obsahovou přiměřenost. Pokud takový dum splní tyto podmínky, je schválen a publikován. V opačném případě je zamítnut. O obou skutečnostech je autor informován e-mailem.

Jak dlouho to trvá, než se DUM objeví mezi publikovanými?

Po vložení je materiál obratem přiřazen editorovi k posouzení. Editoři materiál bezodkladně posoudí. Pokud je materiál vpořádku, je ihned publikován. Celý proces je v řádu několika hodin.

Na koho se mám obrátit pokud nemohu nahrát DUM?

Volejte naší zelenou linku 800 880 990, nebo pište na mail pomoc@dumy.cz

V jakých formátech lze DUMy odesílat?

V tuto chvíli neexistuje omezení na typ souboru, doporučujeme používat obecně používané formáty, jejichž velikost nesmí přesáhnout 50MB.

Na čem používat stažené materiály

Materiály na portále DUMy.cz jsou většinou ve formátech aplikací v nich vytvořených. Většina z nich je spustitelná i na volných prostředcích, která jsou zdarma. Podívejte se do sekce „DUMy jinde“, kde najdete další informace o volně stáhnutelném softwaru.

Vztahuje se na digitální učební materiály Autorský zákon č. 121/200 Sb.?

Ano, ta část digitálního učebního materiálu, jejíž nejste autorem, podléhá zmíněnému zákonu.

Kde naleznu odpovědi na otázky ohledně lagality?

Vyzkoušejte dokument Legalita a citace při tvorbě DUMu nebo náš Generátor citací

Lze do DUMu vkládat fotografie a obrázky?

Ano je to možné. Dávejte pozor na správné citace a autorský zákon č. 121/200 Sb.

Citace obrázku má ideálně vypadat takto: ZIVNER, Adam. Http://cs.wikipedia.org [online]. 21. 8. 2009, 20:59 [cit. 2011-08-12]. File:LetohradekHvezda2.jpg. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:LetohradekHvezda2.jpg>.

Využijte volné galerie obrázků s uvedením zdroje. Inspiraci hledejete zde. Pokud použijete vlastní kresby či fotografie, nezapomeňte uvést zdroj (vlastní tvorba).

Lze v DUMech použít kliparty z nabídky Microsoft Office?

Pouze pokud k uvedenému software vlastníte řádnou licenci. Nezapomeňte uvést zdroj (Kliparty MS Office, nebo office.microsoft.com). Ale pozor! Uvedení zdroje není citace, na kterou je třeba při použití autorského díla nazapomenout.

Jak je to s citacemi v DUMech?

V našich školeních se touto tématikou podrobně zaobíráme. Stručně lze říci, že pokud jste autorem, uveďte u daného objektu označení „vlastní tvorba“. V ostatních případech, kdy je z právního hlediska možné citovaný objekt volně použít, použijte plnou citaci podle ČSN ISO 690-2. Použijte DUM v oddíle DVPP - tabulka na generování citací, nebo generátor citací na našich stránkách.

Jak má vypadat citace?

Citace by měla být ve smyslu ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2, jejíž plné znění naleznete na internetu.

Příklad citace Webové stránky (zdroj Wikipedia.cz) s informací o citacích

Formát: Příjmení, jméno autora. Název stránky [online]. Místo: Datum vytvoření/datum aktualizace [datum citace]. <Webová adresa>.

Příklad: Přispěvatelé Wikipedie, Citace [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2011, Datum poslední revize 13. 12. 2011, 23:02 UTC, [citováno 26. 01. 2012] http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Citace&oldid=7730947.

Příklad citace obrázku z internetu:

ZIVNER, Adam. Http://cs.wikipedia.org [online]. 21. 8. 2009, 20:59 [cit. 2011-08-12]. File:LetohradekHvezda2.jpg. Dostupné z WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:LetohradekHvezda2.jpg.

Existují webové stránky, odkud mohu čerpat objekty bez omezení?

Doporučujeme využívat Wikipedii, kde je většina materiálu pod licencí Creative Commons, nebo využít volných galerií na internetu. V průběhu našich školení se dané problematice podrobně věnujeme.

Poradíte mi, kde hledat obrázky pro inspiraci?

Obrázky z těchto zdrojů lze volně použít při tvorbě digitálních učebních materiálů:

www.picdrome.com – obrázky pod licencí Public Domain www.pixabay.com – vyhledávač Public Domain obrázků ve stylu Google www.sunipix.com – přes 10.000 fotografií pro volné použití i v komerční sféře

Je možné se toto naučit na nějakém kurzu?

Ano, můžete využít i na aktuální nabídku školení ZDE. Dozvíte se další náměty a možnosti a zodpovíme vaše dotazy přímo u vás.

Jaké internetové prohlíže portál podporuje?

Portál www.dumy.cz je optimalizovaný pro práci v internetových prohlížečích Microsoft Internet Explorer verze 8 a 9, Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera a Apple Safari. Použití ostatních verzí či prohlížečů může způsobit problémy se zobrazením obsahu a využitím aktivních prvků stránek.